Prosesler Hidrojenasyon

Hidrojenasyon

Hidrojenasyon Nedir?
Hidrojen ile muamele etme anlamına gelen hidrojenasyon, moleküler hidrojen ile bir bileşik veya elementin, genellikle nikel, paladyum veya platin gibi bir katalizörün eşliğinde girdiği kimyasal reaksiyondur. Proses genelde organik bileşikleri indirgemede veya doyurmada kullanılır. Hidrojenasyonun oluşması için genellikle katalizör gereği bulunmakta iken, çok yüksek sıcaklıklarda katalizörsüz de gerçekleşebilmektedir.
 
Yağ Sektöründe Hidrojenasyon
Hidrojenasyonun en fazla kullanıldığı sektör, bitkisel yağ rafinasyonudur. Bitkisel yağlar genellikle çoklu doymamış yağ asitlerinden üretilirler. Hidrojenasyon ile yağ asit içerisindeki karbon çift bağları indirgenerek, bitkisel yağlardan katı veya yarı katı margarinler üretilir. Özelliklerle unlu mamullerin üretiminde, un ile karıştığında daha iyi bir kıvam verdiği için sıvı yağlara nazaran margarinler tercih edilir. Bitkisel yağlardan üretildiği için, hayvansal yağlara nazaran daha ekonomiktir.
 
Petrokimya Sektöründe Hidrojenasyon
Petrokimya sektöründe ise hidrojenasyon, olefin ve aromatiklerin, daha az toksik ve reaktif olan doymuş parafin ve sikloalkanlara dönüştürülmesinde kullanılır. Böylelikle yakıtların depolanma kabiliyetleri arttırılır.
 
Hidrojenasyon Reaktörleri
Hidrojenasyon reaktörlerinin kurulumu, tasarım sürecinden devreye alınmasına kadar firmamız tarafından komple anahtar teslim olarak gerçekleştirilmektedir. Teklif onayından itibaren hem tasarım sürecinde hem de ürün teslimi sonrasında mekanik ve kimyasal danışmanlık hizmeti verilmektedir.
 
Reaktör Özelliklerimiz
  • (5 – 35.000) litre kapasitelerde
  • (-0,8 – 150) bara basınçlarda
  • (-60 – 850) °C sıcaklıklarda
  • (0 – 1000) rpm karıştırıcı devirlerinde
  • Manyetik kaplinli
  • Ceketli veya serpantinli ısıtma ve soğutma
  • Hollow-shaft karıştırıcılı
  • CE Sertifikalı
Neden Biz?
Prosesinizi geliştirebilecek teknik dizayn, üstün kaliteli imalat, otomasyon sistemleri, kimyasal ve mekanik danışmanlık hizmetlerinin hepsini tek bir adreste bulabilirsiniz. Deneyimli mühendis kadromuz sayesinde, ihtiyaçlarınız doğrultusunda inovatif unsurlar katılarak hazırlanan 3D modellemeler sizinle paylaşılır. İçereceği özellikler ve fabrikanıza yerleşimi modelleme üzerinde netleştirilir. Reaktör sisteminin onaylanan parametreleri tarafımızdan garanti edilerek imalat ve devreye alma teslim süresi aşılmadan gerçekleştirilir. Siz de, sorunsuz işleyen tasarım, imalat ve teslim sürecinin huzurunu yaşarsınız. 
 
Diğer reaktör uygulamalarımız için lütfen sayfamızı ziyaret edin.

 

Resimler